Homilia dla dzieci: Słowo Bożej Miłości

facebook twitter

01-06-2024

Wraz z Nowym Rokiem 2020, chcielibyśmy przestawić nową propozycję pomocy homiletycznej skierowanej w szczególności do kapłanów prowadzących Msze św. z udziałem dzieci. Można je bez wątpienia nazwać scenariuszem niedzielnych spotkań z najmłodszymi. Każde kazanie będzie ułożone wg stałego porządku: Rekwizyty; Wprowadzenie do Ewangelii (z wykorzystaniem rekwizytów); Ewangelia; Rozmowa (scenariusz rozmowy); Opowiadanie; Podsumowanie. Scenariusz homilii będzie napisany językiem prostym i zrozumiałym z punktu widzenia odbiorcy. Jesteśmy przekonani, że pomoże to lub zainspiruje kapłanów, siostry zakonne oraz wszystkie inne osoby odwiedzające naszą stronę internetową do prostego przekazania czasami trudnych prawd wiary. Scenariusze do kazań będą ukazywać się w każdy czwartek i nawiązywać będą do niedzielnego Słowa Bożego.

Pomoce homiletyczne : kalendarz, kartka z napisem „słowo” , szopka, do której zamiast dzieciątka Jezus wkładamy napis słowo”.  

Drogie dzieci,

Rozpoczęliśmy nowy rok - 2020. Jesteście starsze o rok. Mam do was następujące pytanie: czy ktoś z Was  wie ile lat temu urodził się Pan Jezus?

Popatrzcie na ten kalendarz, który  pomoże Wam znaleźć odpowiedź na to pytanie.  Który mamy rok? Tak,  2020 lat temu urodził się Pan Jezus w Betlejem.

W dzisiejszej Ewangelii jaki wyraz najczęściej słyszymy? ( słowo ) Tak, otóż wyraz słowo. A mam do Was kolejne pytanie. W jaki sposób Bóg stwarzał świat? Tak za pomocą słowa. Tak więc,  słuchając dzisiejszej Ewangelii  słyszymy  więc naszych uszach i sercu słowa: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Spójrzcie proszę na tę szopkę. Co tu jest napisane na tej, oto karteczce? Kto z Was przeczyta? Otóż wyraz słowo. Uświadamiamy sobie, że Bóg chciał być blisko człowieka, blisko każdego z nas, i dlatego przyszedł na ziemię. Jego przyjście wiąże się z konkretnymi darami. Jakimi? Czy któreś z Was kochane dzieci wie?  Otóż tymi darami zapewne są  pokój, dobra nowina i życie dla wszystkich – nie tylko dla bogatych, ale i biednych, nie tylko dla mądrych i utalentowanych, ale również ludzi zwykłych i prostych. Pragnie obdarować wszystkich, bo jesteśmy braćmi tego samego Boga Ojca. Jezus przyjął ludzką naturę, z wyjątkiem grzechu. „Z Jego pełności wszyscy otrzymali łaskę po łasce”. Radość z faktu, że „Dziecię nam się narodziło” jest związana z pewnością, że Bóg przyszedł na ziemię z miłości do nas. Chciał podzielić się tym, co ma największego i najcenniejszego. Od tego momentu zaczęła się nowa era życia na ziemi. Nawet oto w tym  kalendarzu, liczymy czas od cudu narodzin Pana Jezusa.

Słowo ciałem się stało oznacza także, że Bóg obiecał nam coś przez słowo ,,Mesjasza” i to się stało. Bóg jak coś obiecuje to  wykonuje. Czy któreś dziecko wie jak się nazywa taka osoba, która dotrzymuje obietnic? Osoba prawdomówna. Dlatego i wy powinniście być prawdomówni, czyli obiecując coś komuś, powinniście to uczynić. 

Drogie dzieci, słowo jest bardzo ważne w naszym życiu. Dlaczego? Ponieważ słowem możemy też kogoś zranić np. mówiąc do kolegi czy koleżanki. „jesteś głupia, jesteś głupi, „masz brzydkie ubranie”, itp. Nikt z nas nie chciałby usłyszeć takich słów.  Są one dla każdego niemiłe i raniące . Każdy z nas chciałby słyszeć o sobie tylko dobre słowa. Takie jak jesteś  miły, koleżeński i dobry. Dlatego starajmy się zawsze o tym pamiętać i mówić tyko piękne słowa, żeby nikogo nie zranić. Pan Jezus bardzo się będzie z tego cieszył jeśli będziemy używać tylko dobrych słów. Amen

Podobne artykuły