W drodze do „Babilonu”

facebook twitter

18-12-2023

Inicjatywy Zgromadzenia do powiększenia zasięgu duszpastersko-misyjnego w Argentynie. Rozmowy w diecezjach Buenos Aires, San Justo i Morón. Propozycja biskupa diecezji Morón. Spojrzenie na parafię pod wezwaniem św. Józefa.

Poszukiwanie nowej misji

Ksiądz Kazimierz Rachwał zaproponował biskupowi diecezji Posadas, Carmelo Giaquinta, by poczynił starania u któregoś z pasterzy aglomeracji Buenos Aires i przedstawił mu dyspozycyjność Zgromadzenia do podjęcia pracy duszpasterskiej w jednej z tamtych diecezji.

           

Konkretne kroki                             

W następstwie tych rozmów i planów, Zgromadzenie poczyniło konkretne kroki do otwarcia poszukiwanej misji na obrzeżach stolicy z „końca świata”. Potwierdzeniem tego było działanie delegata księdza Mariana Polaka, który z księdzem Kazimierzem Rachwałem z Posadas, udał się do Buenos Aires. Przeprowadzili oni rozmowy w archidiecezji stołecznej i z biskupem diecezji San Justo. Ale za radą sióstr Antonianek, które miały swoją placówkę w Posadas, i u których zatrzymali się w Haedo, miasteczku sąsiadującym z Morón, spotkali się z biskupem diecezji Morón.

 

Propozycja biskupa diecezji Morón

Biskup Justo Oscar Laguna przedstawił im propozycję najbardziej konkretną. Zaproponował on parafię pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny z plebanią, kościołem, szkołą podstawową i średnią oraz boiskiem sportowym w Morón Sur, osiedlu odległym 3 km od centrum miasta. W obszarze oddziaływania parafialnego „znajdowało się również osiedle posiadające charakterystykę slumsów latynoskich”.

Ksiądz Marian Polak wyraził chęć udania się na przygotowywaną misję do tej ogromnej metropolii na Kontynencie Nadziei pod Krzyżem Południa.

Podobne artykuły