Winnica w Gołębniku

facebook twitter

17-03-2024

Zaproszenie skierowane po nowych dzierżawców w winnicy Pańskiej w El Palomar. Powstanie parafii Matki Bożej Loretańskiej (1949). Założenie szkoły przez ojców franciszkanów (1963). Obopólne zobowiązania (2004). 

Winnica w Gołębniku

Nową winnicą w kraju z końca świata, do uprawiania której zostali zaproszeni michalici, było miasto El Palomar. Bo to właśnie biskup diecezji Morón, Justo Oscar Laguna, zaproponował Zgromadzeniu objęcie prowadzenia parafii w Gołębniku, gdyż tak się tłumaczy El Palomar. A nazwa ta wzięła swój początek od autentycznego miejsca przygotowanego dla gołębi w XVIII wieku. Właściciel terenów zbudował sobie budynek na gołębie, które hodował i sprzedawał. I kiedy miejsce to zaczęło się osiedlać nazwa El Palomar pozostała.

Parafia została utworzona w 1949. W późniejszych latach przy kościele ojcowie franciszkanie (OFM) założyli szkołę podstawową i średnią.

 

Propozycja biskupa

Propozycja biskupa przedstawiona Zgromadzeniu była dobrym momentem dla zastanowienia się jak rozwinąć dalszą działalność duszpasterską Zgromadzenia w nowej rzeczywistości, tym bardziej, że pasterz wyrażał intencje, by michalici trwale związali się z diecezją.                                              

W konsekwencji diecezja przekazała Zgromadzeniu na wieczność duszpasterstwo parafii św. Józefa w Morón Sur, pozostając z tytułem własności działki i budynków. Ze swej strony,  Zgromadzenie podjęło się prowadzenia parafii Matki Bożej Loretańskiej w El Palomar, w formie kontraktu czasowego.